Kispályás Labdarúgó Bajnokság Versenykiírása
Markó Lajos Dunaújvárosi Kispályás Labdarúgó Bajnokság 2011/2012 évi Versenykiírása
(1) A bajnokság célja:
- Mozgási és sportolási igények kielégítése.
- A városi és környékbeli labdarúgást szerető játékosok, csapatok szervezett bajnoki rendszerben történő versenyeztetése.
- A bajnokság győzteseinek, helyezettjeinek megállapítása.
- A labdarúgás népszerűsítése
- A mérkőzések nézőinek szórakoztatása.
- A bajnokság rendezője:
(2) Dunaújvárosi Labdarúgó Szövetség
- A lebonyolításért felelős: DLSZ Kispályás Bizottsága
- A versenykiírásért felelős: DLSZ Versenybizottsága
(3) A bajnokság résztvevői:
A bajnokságban azok a csapatok vehetnek részt, akik a DLSZ versenykiírását elfogadják és magukra nézve kötelezően betartják, valamint a nevezési lapot határidőre leadják, és a nevezési díjat befizetik. A befizetési szelvényt vagy fénymásolatát a nevezési laphoz kell csatolni.
Nevezési határidők:
- A és B osztályban: 2011. augusztus 1.
- C, D és Senior osztályban: 2011. szeptember 1.
- A bajnokságot „A” osztály (12 csapat), „B” osztály (12 csapat), „C” osztály (2x12 csapat), „D” osztály (nevezéstől függően), Senior osztály (nevezéstől függően) csapatai alkotják.
- Senior osztályban a 35. életévüket betöltött játékosok szerepelhetnek.
- Újonnan alakult csapatokat a „D” osztályba soroljuk.
- A csapatok besorolását a DLSZ Kispályás Bizottsága végzi a DLSZ elnökségének jóváhagyásával.
(4) A bajnokság időtartama és helyszíne:
„A” osztály
- Őszi szezon: augusztus 25. – november 10.
- Tavaszi szezon: március 19. – június 7.
„B” osztály
- Őszi szezon: augusztus 26. – november 11.
- Tavaszi szezon: március 20. – június 8.
„C-D” osztályok
- Őszi szezon: szeptember 7. – november 11.
- Tavaszi szezon: március 26. – június 8.
Senior osztály
- Őszi szezon: szeptember 7. – november 11.
- Tavaszi szezon: március 28. – június 8.
„A”, „B” és Senior osztály mérkőzései a dunaújvárosi Lorántffy Zsuzsanna Szakiskola Sportpályán kerülnek megrendezésre.
„C” és „D” osztályú mérkőzéseket a pályaválasztó csapat által megjelölt pályán játsszák, amelynek meg kell felelnie a kispályás labdarúgás szabályainak.
(5) Bajnoki mérkőzések időpontjai:
- „A”, „B” és Senior osztályok mérkőzéseinek időpontját a DLSZ Versenybizottsága írja ki, a sorsolásnak megfelelően (a mérkőzések időpontjával kapcsolatos kéréseket a nevezési laphoz lehet csatolni).
- „C” és a „D” osztályok mérkőzéseinek időpontját a csapatvezetők a szezon indulása előtti héttől kezdődően a keddi szövetségi napokon köthetik le 17-19 óra között a DLSZ irodájában (Polgármesteri Hivatal VII. emelet).
(6) A helyezések eldöntése:
A bajnokságok helyezési sorrendjét a bajnoki mérkőzéseken megszerzett pontok összessége határozza meg.
Azonos pontszám esetén az alábbi sorrend dönt:
- több győzelem,
- az egymás ellen játszott bajnoki mérkőzések pontkülönbsége,
- az egymás ellen játszott bajnoki mérkőzések gólkülönbsége,
- gólkülönbség,
- több rúgott gól.
„A” osztályban a bajnoki címről és a kiesésről csak a pontkülönbség dönt. Azonos pontszám esetében rájátszás mérkőzés dönt a helyezésről. Amennyiben a mérkőzés döntetlenül végződik, 2x5 perces hosszabbítás következik. Ha a hosszabbítás után is döntetlen az eredmény, 3-3 büntetőrúgás következik, majd szükség esetén felváltva lövik a büntetőket a csapatok. Kettőnél több csapat pontazonossága esetén körmérkőzéssel dől el a bajnoki cím.
Győzelemért 3 pont, döntetlenért 1 pont, vereség esetén 0 pont jár. Kizárt vagy visszalépett csapatok esetében a Labdarúgás Szabályzata az irányadó.
(7) Feljutás és kiesés:
- Az „A” osztály 11-12. helyezettje kiesik a „B” osztályba.
- A „B” osztály 1-2. helyezettje feljut az „A” osztályba.
- A „B” osztály 11-12. helyezettje kiesik a „C” osztályba. A 9-10. helyezett kupa szabályok szerint oda-visszavágós rendszerben osztályozót játszik a „C” osztály 2. helyezettjeivel.
Amennyiben a két mérkőzésen azonos eredmény születik, a második mérkőzés után 2x5 perces hosszabbítás következik. Ha a hosszabbítás után is döntetlen az eredmény, 3-3 büntetőrúgás következik, majd szükség esetén felváltva lövik a büntetőket a csapatok.
Az első mérkőzésen a „C” osztály csapatai a pályaválasztók, a második mérkőzésen a „B” osztály csapatai. - A „C” osztály mindkét csoportjának 1. helyezettje felkerül a „B” osztályba.
- A „C” osztály mindkét csoportjának 11-12. helyezettje kiesik a „D” osztályba.
- A „D” osztály 1-2. helyezettje jut fel a „C” osztályba.
- A „D” osztályból kiesés nincs.
- A Senior osztályból feljutás és kiesés nincs.
- Visszalépések, kizárások miatt történő besorolások ügyében a DLSZ dönt.
Amennyiben bármelyik osztály 1. és/vagy 2. helyezettje nem vállalja a magasabb osztályban való szereplést, továbbra is az eredeti osztályban marad. Ha egyik csapat sem vállalja a magasabb osztályban való szereplést, akkor a bajnoki helyezések sorrendjében felajánlásra kerül a csapatok részére, hogy a magasabb osztály rosszabbik kiesőjével kupa szabályok szerint oda-visszavágós rendszerben osztályozót játsszon.
Ha csak az egyik csapat vállalja a magasabb osztályban való szereplést, akkor a bajnoki helyezések sorrendjében felajánlásra kerül a csapatok részére, hogy a magasabb osztály jobbik kiesőjével kupa szabályok szerint oda-visszavágós rendszerben osztályozót játsszon.
Amennyiben a két mérkőzésen azonos eredmény születik, a második mérkőzés után 2x5 perces hosszabbítás következik. Ha a hosszabbítás után is döntetlen az eredmény, 3-3 büntetőrúgás következik, majd szükség esetén felváltva lövik a büntetőket a csapatok. Az első mérkőzésen az alacsonyabb osztályú csapatok a pályaválasztók, a második mérkőzésen a magasabb osztályú csapatok. A mérkőzések helyét és időpontját a DLSZ határozza meg.
(8) Nevezési díj:
- „A” osztályú csapatoknak: 30.000 Ft
- „B” osztályú csapatoknak: 25.000 Ft
- „C” osztályú csapatoknak: 20.000 Ft
- „D” osztályú csapatoknak: 14.000 Ft
- Senior osztályú csapatoknak: 20.000 Ft
(9) Díjazás:
- Az „A”, „B”, „C”, „D” és Senior osztályok 1-3. helyezett csapatai serleg és oklevél díjazásban részesülnek.
- Az „A” osztályban külön díjazásban részesül a legtöbb gólt szerző játékos, a legjobb játékos, legjobb kapus (Török Kálmán díj) és a legjobb 21 év alatti játékos.
(10) Játékjogosultság:
- A bajnokságban azok a labdarúgók szerepelhetnek, akik naptári nap szerint betöltötték a 14. életévüket és rendelkeznek a DLSZ által kiállított igazolással.
- Orvosi igazolás nem kötelező, a játékosok saját felelősségükre vállalják a játékot.
(11) Igazolás, átigazolás:
- Leigazolni egész évben, keddi napokon, 17-19 óra között a DLSZ-ben van lehetőség (kivéve a július 1-31. és a december 1-31. közötti időszak, keddi munkaszüneti napok, valamint a bajnokság utolsó három fordulója) igazolási díj befizetését igazoló csekk bemutatásával.
- Szövetségi nap: kedd 17-19 óra között (kivéve július 01-31. és december 01-31. közötti időszak, valamint a keddi munkaszüneti napok).
- Átigazolni augusztus 01-től az adott (vagy érintett) bajnokság (ok) kezdetéig, valamint téli szünetében van lehetőség az átigazolási díj befizetését igazoló csekk bemutatásával!
- Átigazolási időn kívül akkor sem lehet átigazolni, ha az osztály valamennyi csapata hozzájárul. A hivatalosan megszűnt vagy kizárt csapatok játékosai az egész év folyamán bármikor átigazolhatók.
- Igazolási díj: 800 Ft
- Átigazolási díj: 600 Ft
- Igazolványcsere díjtalan, de csak a régi ellenében adjuk ki az újat. Elveszett vagy megrongálódott igazolvány cseréje 800 Ft.
- Névváltozás esetén az új igazolványok kiadása csapatonként 5.000 Ft.
- Új csapat alakulása esetén az új igazolványok kiadása 200 Ft/fő (max. 12 darab).
(12) Visszalépés, törlés, halasztás:
- Amennyiben valamelyik csapat a bajnokságból visszalép, a visszalépés szándékát írásban kell közölni a DLSZ-szel.
- Ha valamely csapat nem áll ki a sorsolás szerinti időpontban, akkor a mérkőzés 3 pontját 3-0-s gólkülönbséggel az ellenfél javára igazoljuk, és a vétkes csapattól pedig 2 büntető pontot levonunk.
- Második ki nem állás esetén további 6 büntetőpont kerül levonásra, harmadik ki nem állás esetén a csapatot töröljük a bajnokságból.
- „A”, „B” és a „C” osztályokból kizárt csapat a következő évben csak a „D” osztályban nevezhetnek.
- „A”, „B” és „Senior” csoportos mérkőzés időpontját megváltoztatni csak a két csapat megállapodásával és a Kispályás Bizottság jóváhagyásával lehet. A kérelmet legkésőbb egy héttel a kisorsolt időpont előtt a DLSZ e-mail címére (dmjv.dlsz@gmail.com) kell elküldeni a kérelmező csapatvezetőnek, lehetőség szerint az új időpont megjelölésével. A fenti határidő betartása mellett az érintett vétlen csapatvezetőnek hozzájáruló e-mailt kell küldenie. A halasztási kérelem csak abban az esetben érvényes, ha mindkét email beérkezik a mérkőzés időpontja előtt egy héttel.
A halasztott mérkőzést az eredeti időponttól számított három héten belül, de legkésőbb az utolsó három forduló megkezdéséig le kell játszani, egyébként a mérkőzés három pontját 3-0-s gólkülönbséggel a vétlen csapat kapja. A halasztott mérkőzés megrendezéséről a halasztást kezdeményező csapatnak kell gondoskodni.
A bajnokság utolsó három fordulójában mérkőzést halasztani nem lehet. Mérkőzést halasztani szezononként (őszi – tavaszi) csak egy-egy alkalommal lehet. - „C”, és „D” csoportos lekötött mérkőzés elhalasztását, legkésőbb a mérkőzést megelőző keddi szövetségi napon lehet kérvényezni, a két csapat írásos megállapodásával.
- Az időjárási viszonyok miatt elmaradt, vagy félbeszakadt „C”, és „D” csoportos mérkőzést két héten belül le kell kötni, egyébként a mérkőzés 0-0 ponttal és 0-0 gólkülönbséggel kerül feltüntetésre a tabellán.
- Várható rossz idő esetén is meg kell jelenni a csapatoknak és a játékvezetőnek a mérkőzés helyszínén, ahol a játékvezető dönt a mérkőzés esetleges elhalasztásáról.
- Ha a kisorsolt mérkőzés játékvezetője nem jelenik meg, a két csapat megegyezése alapján szükséges játékvezető vezetheti le a mérkőzést, amelyet a jegyzőkönyvben a mérkőzés megkezdése előtt rögzíteni kell.
(13) Fegyelmi tárgyalás:
Fegyelmi tárgyalást a DLSZ Fegyelmi Bizottsága tartja minden kedden, 16 és 17 óra között. A kiállított játékos és a csapatvezető a fegyelmi tárgyaláson részt vehet. A mérkőzésen véglegesen kiállított játékos igazolását a mérkőzés játékvezetője bevonja. Az igazolást a játékos ismételt játékjogosultságakor a Kispályás Bizottság adja ki.
A DLSZ Fegyelmi Bizottságának határozatai érvényesek a DLSZ által szervezett minden rendezvényre.
(14) Egyéb rendelkezések:
- A mérkőzések játékideje: 2x25 perc, szünet nélkül.
Egy pályán történő sorozatmérkőzés esetén, valamint „A”, „B” és „Senior” osztályban várakozási idő nincs! - A mérkőzéseket a kitűzött helyen és időpontban kell lejátszani, azoktól eltérni csak a két csapat írásos megegyezésével és a Kispályás Bizottság beleegyezésével lehet.
- A csapatok létszáma 5 mezőnyjátékos és 1 kapus, a mérkőzésen korlátlanul lehet cserélni.
1. A támadó csapat valamely játékosáról az alapvonalon kívülre került labdát, a védő csapat kapusának kézből kell játékba hoznia 4 másodperc alatt. A labdát az ellenfél térfelére át lehet dobni. Amíg a labda nem hagyta el a büntetőterületet, addig az nem került játékba. Ha a labda nem került szabályosan játékba, illetve ha nem kézből végezte el a kapus a kidobást, akkor a kidobást szabályos körülmények között meg kell ismételni.
2. A labda játékba hozatalának alkalmával az ellenfél játékosainak a labdától legalább 5 méterre (kidobás, szöglet, közvetett vagy közvetlen szabadrúgás), kezdőrúgásnál, illetve középkezdésnél legalább 3 méterre, bedobásnál/berúgásnál minimum 1 méterre kell helyezkedniük. A kezdőrúgást előrefelé kell elvégezni. Ellenkező esetben a labda játékba hozatalát meg kell ismételni, és a szabálytalankodó játékost szóban, ismétlődés esetén sárga lappal figyelmeztetni kell.
3. A labda játékba hozatalát 4 másodpercen belül el kell végezni (kivéve, ha akadályoztatva van), ellenkező esetben szabadrúgás esetén közvetett szabadrúgást kell ítélni a vétlen csapat javára a szabadrúgás helyéről (ha a szabadrúgást a saját büntetőterületen belül nem végzik el 4 másodpercen belül, akkor a szabálysértés miatt megítélt közvetett szabadrúgást büntetőterület vonalának arról a pontjáról kell elvégezni, amely a legközelebb volt az esethez). A 4 másodperces szabály elleni vétség esetén bedobásnál/oldal berúgásnál a bedobás/oldal berúgás joga átszáll a vétlen csapatra, szögletrúgásnál pedig kapus kidobás következik. A 4 másodperc mérése akkor kezdődik, amikor az elvégzés helyén a labda a játékos birtokába kerül (Nem szükséges, hogy a kezébe vegye!)
Amennyiben a kapus nem végzi el a kidobást a meghatározott időn belül, úgy csapata ellen közvetett szabadrúgást kell ítélni a büntetőterület vonalának arról a pontjáról, amely a legközelebb volt az esethez. - A mérkőzéseket szabályos sportfelszerelésben, egységes színű mezben, tornacipőben vagy salak cipőben kell lejátszani. Stoplis cipő viselése tilos.Azonos színű mez esetén a pályaválasztó csapatnak kell más színű mezről gondoskodni.
- A játékosok neveit és igazolványszámait a versenyjegyzőkönyvbe be kell írni, és a mérkőzés előtt a játékvezetőnek át kell adni. Jegyzőkönyvet a pályaválasztó csapatnak kell biztosítani.
- A mérkőzés előtt a játékvezetőnek a labdarúgó szövetség által kiállított igazolással kell a játékosokat igazolni. Vitás esetben a játékos köteles a személyi igazolványát is bemutatni.
- Játékvezető által alkalmazott fegyelmezések a mérkőzés folyamán:
- szóbeli figyelmeztetés,
- sárga lapos figyelmeztetés,
- 5 perces kis büntetés,
- végleges kiállítás (piros lap).
Végleges kiállítás esetén a vétkes csapat a mérkőzés végéig emberhátrányban játszik.
(15) Függelék:
- Óvás, fellebbezés:
Óvást 8 napon belül, írásban kell a DLSZ felé benyújtani, óvási díj befizetését igazoló szelvénnyel együtt.
Óvási díj: 8.000,- Ft
Az óvás határozata ellen a DLSZ elnökéhez lehet fellebbezni, a határozat kézhezvételétől számított 8 napon belül, írásban a fellebbezési díj befizetésével.
Fellebbezési díj: 10.000,- Ft
Óvási és fellebbezési díjat a DLSZ az óvás elfogadása esetén visszatéríti. - Mérkőzések bejelentése:
„C” és „D” csoportban a sorsolás kézhezvétele után minden pályaválasztó csapat köteles lekötni a teljes idény hazai mérkőzéseinek helyszínét, idejét.
A mérkőzések legkorábbi kezdési időpontja munkanapokon 14 óra lehet, munkaszüneti napokon 9 óra.
A legkésőbbi kezdés:
- villanyfényes pályán: 20 óra
- nem világított pályán úgy, hogy a mérkőzés sötétedésig befejeződjön.
Ha a játékvezető a mérkőzést sötétedés miatt lefújja, a felelősség a két csapatot terheli. A pályák állapotáért (pl.: vonalak jól látható felfestése, kapuk rögzítése, hálók állapota) a pályaválasztó csapat felel.
Amennyiben a mérkőzések lekötése nem a versenykiírás szerint történik (hangsúlyozottan az idény eleji időpont lekötéseket, értesítéseket), a vétkes csapatokkal szemben a DLSZ hivatalból pontlevonással jár el. - Jegyzőkönyv:
A pályaválasztó csapat köteles a mérkőzés jegyzőkönyvéről gondoskodni.
Csak hiteles jegyzőkönyvet fogadhat el a játékvezető, ha ez nincs, nem vezetheti le a mérkőzést!
A mérkőzésre a játékvezetőt a DLSZ küldi. Számláról a játékvezetőnek kell gondoskodnia (nem a DLSZ adja!). A játékvezető díját a pályaválasztó csapatnak a mérkőzés kezdete előtt rendeznie kell.
A játékvezető a mérkőzést előírt felszerelésben vezetheti.
A játékvezetőnek kötelessége a mérkőzés előtt legalább 15 perccel megjelenni.
A bajnokság megkezdése előtt a csapatoknak írásban kell kérni a Szövetséget, ha valamelyik játékvezető működését mérkőzéseikre nem kérik. Ezt az igényt év közben is be lehet jelenteni. - Játékvezetői díjak:
„A” osztály: 3.500,- Ft
„B” osztály: 2.750,- Ft
„C”-„D” osztály: 2.000,- Ft
Senior osztály: 2.000,- Ft
A mérkőzéseket egy játékvezető vezeti. Amennyiben valamelyik csapat kéri két játékvezető működését, a második játékvezető díját a kérő csapatnak kell fizetni. - A versenykiírásban nem szereplő kérdésekben az MLSZ érvényben lévő szabályai, valamint a kispályás labdarúgás egységes szabályzata az irányadó.
Dunaújváros, 2011. május 13.
Petrás Gábor
Főtitkár
Dunaújvárosi Labdarúgó Szövetség
Mészáros István
Versenybizottság elnök
Dunaújvárosi Labdarúgó Szövetség